Fot. PAP
Fot. PAP

Polska Agencja Telegraficzna (PAT) powstała 100 lat temu - 31 października 1918 r. zastępując wszystkie, działające podczas I Wojny Światowej, polskie służby informacyjno-prasowe. Niespełna dwa tygodnie później - 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe Wielkiej Wojny. Polska odzyskała niepodległość.

W roku 1991 doszło do symbolicznego połączenia PAT z Polską Agencją Prasową (PAP). Ferdynand Pasiecznik, ostatni szef Polskiej Agencji Telegraficznej z siedzibą w Londynie, na pytanie o główne przesłanie dla PAP od poprzedników, odpowiedział: „Trzeba zawsze pisać prawdę, nawet jak są to nieprzyjemne wiadomości”. 

Od 1918 roku do dziś zmieniały się formy przekazu i komunikacji masowej, ale jedna pozostała niezmienna – siła obrazu. Zapewne dlatego, że dobre zdjęcie wciąż potrafi przekazać więcej prawdy niż tysiąc słów zawartych w depeszy. Dlatego też z okazji 100 lat odzyskania niepodległości przez Polskę i 100 lat Polskiej Agencji Prasowej przygotowaliśmy specjalną wystawę fotograficzną, która opowiada naszą historię.

Wystawę oglądać można w Warszawie od 17 września do 27 listopada na Placu Europejskim 1 w galerii Art Walk należącej do firmy Ghelamco Poland

(WS/PAP)

Copyright © Polska Agencja Prasowa S.A. 2019